Nem minden arany, ami fényik! – (nem) minden az aranyérről

Nem minden arany, ami fényik! – (nem) minden az aranyérről

5 tünet, amiről azt hiheti, hogy aranyér, pedig nem!

Az aranyér a modern kor egyik népbetegsége, a fejlett országok 40 év feletti lakosságának 50-80 százalékánál megtalálható valamelyik stádiumában. Egy ilyen gyakorisággal előforduló tünet esetében, nem meglepő, hogy nem a proktológiai vizsgálatra való bejelentkezés az első teendőnk, hanem tanácsot kérünk valamelyik “szakértő” ismerősünktől az aranyér gyors kezelésére…

Nem lehet kijelenteni, hogy a házi praktikák haszontalanok. Az öndiagnosztizálás helyett érdemes inkább szakemberre bízni a kórmeghatározást.

Íme a tünetek, amelyek megtapasztalásakor könnyű lépre menni.

1.) Csillapíthatatlan, viszkető érzés a végbélnyílás körül

Nemcsak az aranyér viszket, érdemes máshol is keresni a megoldást. A végbél környékén jelentkező viszketés gyakran csupán az elégtelen, vagy éppen a túlzásba vitt higiénia számlájára írható.  Egyes csípős fűszerek a paradicsom, a mogyoró, vagy a csokoládé is a felelősek lehetnek, de van aki  épp az alkoholra reagál érzékenyebben.  De a tangabugyi vagy gyapjúholmik viselése és a „túl alapos”, nagyon durva vécépapírral való dörzsölés is felsértheti a bőrt, és ez is vezethet viszketéshez. Rizikótényező még a bőr kiszáradása, illetve a túlzott izzadás miatti nedvesség.

2.) Vér észlelése  székelés közben/után

Sokan elfelejtik, hogy a cékla fogyasztása elszínezi a székletet. Ha nem fogyasztottunk a vörös zöldségből, ám mégis vért látunk a WC-csészében, akkor mindenképpen keressük fel az orvost. Jellemzően az aranyeres vérzés soha nem bő, és csakis a WC-papíron, törlés után látható. Ha magában a székletben, vagy az alsóneműn is látható vér, akkor inkább fekély, polip vagy nagyon ritkán végbélrák bújhat meg a tünetek mögött.

3.) Székelés közben jelentkező fájdalom

Ebben az esetben sem aranyérre kell gondolni, ugyanis az elsősorban nem székelés közben fáj – sokkal inkább utána. A jellemző aranyér fájdalom fél-egy órával a mellékhelyiség meglátogatása után jelentkezik az ánusz környékén, és az ülés, állás kifejezetten ront rajta. Ám ha inkább a folyamat maga okoz gondot, akkor székrekedés, kemény széklet, esetleg végbélrepedés vagy fekély állhat a fájdalom hátterében.

4.)  Dudor, kitüremkedés a végbélnyílás körül

Ha nem különbözik a dudorok színe a mellette lévő bőrfelülettől és nem fájnak, akkor nem érdemes egyelőre időpontot aranyér vizsgálatra. Nagy valószínűséggel inkább arról van szó, hogy a kor előrehaladtával a végbél környékén egyre több lesz a bőrredő, amelyek akár egész nagyra is megnőhetnek. Ám, ha fájdalom, vagy vöröses, kékes színű elszíneződést tapasztalunk feltétlenül forduljunk orvoshoz.

5.) Alhasi és végbél fájdalom

Utoljára maradt a legáltalánosabb tünetegyüttes. Ugyanis az alhasi és végbél fájdalmat – különösen a nőknél – számtalan dolog okozhatja. Amit mindenképpen tenni érdemes, hogy megfigyeljük, a fájdalom mikor és milyen módon jelentkezik majd az így összegyűjtött információkkal jelentkezünk a szakorvosnál!


Bejelentkezés


Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …