Pajzsmirigy túlműködés
A pajzsmirigy túlműködés (hipertireozis) akkor alakul ki, ha a pajzsmirigy több pajzsmirigy hormont termel, mint amennyit a szervezet vár tőle. Ez a hormon a T4 (tiroxin), és a T3 (trijód-tironin) hormon. Ez a túl sok pajzsmirigy hormon a szervezet minden részére hatással van. ,
A pajzsmirigy hormonok az anyagcserét szabályozzák,vagyis azt, hogy szervezetünk hogyan hasznosítja az energiát. Leegyszerűsítve pajzsmirigy túlműködésben a test funkciói felgyorsulnak. A pajzsmirigy túlműködés idősekben általában lassabban indul, fiatalabbakban a kezdete lehet hirtelen. Nagyjából a lakosság 1-2%-ának van túlműködő pajzsmirigye. Nőkben gyakrabban alakul ki, mint férfiakban. A betegek jelentős része 60 évnél idősebb.
A pajzsmirigy túlműködés oka
Már régóta elfogadott, hogy a pajzsmirigy-túlműködés az esetek többségében pszichoszomatikus betegség. Emellett pedig bizonyos családi örökletes hajlam is megfigyelhető. Ugyancsak meghúzódhat a probléma hátterében az, hogy a szervezetet adott időszakban túl nagy megterhelés éri. A pajzsmirigy túlműködés okai lehetnek a pajzsmirigy gyulladása, a pajzsmirigy autoimmun betegsége (Graves-Basedow kór) , illetve túl sok jód a szervezetben. Az agyalapi mirigy (hipofízis) pajzsmirigy hormonelválasztást serkentő hormonjának túltermelődése.
Pajzsmirigy túlműködés tünetei
A pajzsmirigy túlműködés általában hamarabb okoz tüneteket, mint amikor alacsony a pajzsmirigy működése. Jellemzői tünetei közé tartoznak:
- pajzsmirigy megnagyobbodás, más néven struma
- szapora szívverés
- előredülledő szemek, amelyek súlyos esetben akár még látáscsökkenéshez is vezethetnek.
- megemelkedett vérnyomás
- nehézlégzés
- meleg, nedves bőr
- töredező haj, hajhullás
- nehezebb koncentráció, ingerlékenység
- alvászavarok, nyugtalanság
A pajzsmirigy túlműködés az anyagcsere fokozásával járó állapot, mely olyan tüneteket produkál, melyek összhangban vannak a szervezet fokozott üzemmódra kapcsolásával. Ezért a hyperthyreosis jellemzően normál étkezés melletti fogyással, hasmenéssel, szapora pulzussal, fokozott verejtékezéssel és csökkent melegtűréssel jár. A panaszok miatt igen könnyű összekeverni az enyhébb pánikbetegséggel, illetve egy-egy stresszes időszakkal. Ezeken kívül jelentkezhet még hajhullás, menstruációs panaszok és meddőség is.
A pajzsmirigy-túlműködés kezelése
A szerv túlműködése esetén – akárcsak alulműködésnél – a gyógyszeres kezelés az egyik leggyakoribb választott megoldás. Másik lehetőség az izotóp kezelés. Ebben az esetben radioaktív jódot juttatnak a szervbe, mely ott lerakódva pusztítani kezdi a pajzsmirigy sejteket. Ezzel elérhető a megnagyobbodás csökkenése, valamint a túlműködés visszafogása is. Veszéllyel csak minimálisan jár, hiszen az anyag hamar kiürül, és semmilyen formában nem növeli a rákos megbetegedések kockázatát. Bizonyos veszélyt jelet a környezetben élőkre, így erre oda kell figyelni.
A betegség felismerésében a szakembernek a vérvizsgálat, valamit a képalkotó berendezések állnak rendelkezésére. Minden esetben a kapott értékek alapos kiértékelése után dönt az orvos a továbbiakról. Mivel a lehetséges terápiát igen sok tényező befolyásolja, így azt minden esetben szakemberre kell bízni. A pajzsmirigybetegségek szerencsére igen jól kezelhetőek, így a betegek különösebb életmódromlás nélkül, a gyógyszerek, vagy más terápiák segítségével teljes életet élhetnek.
.