
Szervezetünk védőpajzsa!
A pajzsmirigy működésbeli zavara döntően a nők betegsége, ami az esetek többségében nem megelőzhető. Szakemberek szerint táplálkozás szempontjából egyedül a hiányos jódfogyasztásnak van jelentősége, ez ugyanis hajlamosíthat struma, illetve göb képződésre. A jódhiányos országokban - így hazánkban is - a halak, tengeri ételek fogyasztása, esetleg a jódozott só használata javasolt. Amennyiben viszont már kialakult egy - panaszt eleinte még nem is okozó - túlműködésre hajlamos göb, az extrém mennyiségű jódot kifejezetten kerülni kell, az ugyanis a szunnyadó elváltozást aktiválhat. Egyes multivitamin készítmények, némely szívritmuszavarra szedett gyógyszer jelentős mennyiségű jódot tartalmazhatnak.
A pajzsmirigy működésbeli zavarai esetén a teherbeesés esélye jóval kisebb, a vetélés gyakoribb, sőt fejlődési rendellenességek is előfordulhatnak. Teherbeesés előtt mindenképpen érdemes elvégezni egy szűrővizsgálatot, mert ilyen esetekben a pajzsmirigy hormonok szintjét feltétlenül rendezni kell. A férfiak nemzőképességét ugyan nem befolyásolja a betegség, de a túl- vagy alulműködés impotenciát okozhat.
A pajzsmirigy-alulműködés
A szerv alulműködése (hipotireózis) gyakrabban előforduló kórkép, melyet nehéz felismerni, és sajnos sokan már későn jutnak orvoshoz. Ráadásul világszerte növekszik a betegek száma, aminek pontos okát egyelőre nem tudják. Annyi azonban bizonyos, hogy a genetikai meghatározottság mellett a környezeti tényezők és a vírusfertőzések is okolhatók a negatív tendenciáért.
A betegség alattomos, enyhe tünetekkel kezdődik és általában hosszú ideig lappang. Leginkább a változókorban lévő nőknél fordul elő.
Az alábbi tünetek esetén érdemes orvoshoz fordulni:
- fáradékonyság
- aluszékonyság
- gyengeség
- csökkent memória
- levertség
- depresszió
- fázékonyság
- lassabb mozgás
- bőrszárazság
- hajhullás
- elhízás
- arcpuffadás
Fontos tanács, hogy akármilyen megszokottnak is látszik egy-egy tünet, érdemes igénybe venni központunk szűrővizsgálatát, mert ha nincs diagnosztizálva időben a probléma, az alulműködés akár súlyossá is válhat. A hiperzózis kezelése szerencsére igen egyszerű: csupán rendszeres tablettás hormonpótlásra van szükség és a beteg teljesen panaszmentessé tehető.
A pajzsmirigy-túlműködés
Túlműködés (hipertireózis) jeleit viszonylag könnyű beazonosítani.
- Tünetei lehetnek:
- heves szívverés
- fogyás
- remegés
- izgatottság ("nyüzsgés")
- alvászavar
- fokozott éhségérzet
- melegségérzés
- verejtékezés
- menstruációs zavar
- gyengeség.
A betegség mindenképpen gyógyítható, kezelése a pontos okától függően gyógyszeres, radioizotópos, ritkán pedig sebészi lehet.
Szerencsére a pajzsmirigy túl-, illetve alulműködés egyszerű laboratóriumi vizsgálatokkal megbízhatóan megállapítható. Alulműködés esetén a vér TSH hormon értékének szintje megemelkedik, túlműködéskor pedig lecsökken. A panaszok és tünetek igen eltérőek.