Szívritmuszavar? Fulladás? Van megoldás!
A korai halálozásoknak az egyik legkiemelkedőbb válfaja a szív és érrendszeri problémák. Közel 300 rizikófaktort határoztak meg. Íme néhány ami 90%-ban felelős lehet a szívinfarktus kialakulásáért.
- Zsíranyagcsere betegség
- Dohányzás
- Cukorbetegség
- Magas vérnyomás
- Haskörfogat
- Alkohol
- Sportolás
- Pszichoszociális tényezők
Elsődleges megelőzéshez hozzá tartozik, a dohányzásról való leszokás. Ha már kialakult a szív és érrendszeri betegség, mielőbb keresse fel kardiológiai szakrendelésünket.
Tudta? Hazánkban évente körülbelül huszonöt-harminc ezren szenvednek el szívinfarktust. Szerencsére a széles körben elterjedt, modern orvosi és eszközös beavatkozások révén a szívinfarktus kimenetele ma már jóval kedvezőbb, és nem jár feltétlenül halállal, mint korábban.
Magyarországon néhány évtizeddel ezelőtt körülbelül tizenöt ezren vesztették életüket a szívük miatt (szívinfarktusban), mára azonban ez a szám felére csökkent, de még mindig nagyon magas. Az idejében elvégzett, fájdalommentes kivizsgálással akár komoly bajok is megelőzhetőek, illetve idejében kezelhetőek.
A kardiológia kivizsgálás szív– és érrendszeri rizikófaktorok felméréséből, szakorvosi vizsgálatból, nyugalmi és terheléses EKG-ból, a szív ultrahang vizsgálatából áll. A nyugalmi és terheléses EKG a szív elektromos vezetési képességéről, a szívizom keringéséről, oxigénellátásáról ad tájékoztatást, kizárja vagy alátámasztja a rettegett szívizom infarktushoz vezető koszorúér szűkületet. A korai diagnózis és kezelés életmentő lehet! A szívultrahang vizsgálata során teljes képet kapunk a szívről, amellyel a szívüregeket, az azokat határoló falakat, a billentyűket és a szívburkot vizsgáljuk. A kardiológia kivizsgálás végén azonnal leletet kap, mely szakvéleményt, indokoltság esetén további vizsgálatokra és kezelésre vonatkozó javaslatot tartalmaz.