ZacskóStop Európában – a lebomló szatyrokat a vásárlók kezébe!

ZacskóStop Európában – a lebomló szatyrokat a vásárlók kezébe!

ZacskoStop EuropabanZacskóStop!, azaz csökkenteni kell a leggyakrabban használt és leginkább környezetszennyező műanyag zacskók használatát az Unió tagországaiban.

Az EU Parlament döntéséről tájékoztatta az Orvosihirek szerkesztőségét Európai Parlament kommunikációs irodája.

Belefulladhat az emberiség a saját maga által termelt szemétbe, ha ez így megy tovább – fogalmazott  néhány évtizeddel ezelőtt a Földünk élővilágának jövőjével is foglalkozó Római Klub. A több oldalról alátámasztott tudományos jelentéseken világszerte szakértők ezrei  dolgoztak és dolgoznak ma is. A globális problémák meghatározása, elemzése és közzététele a megoldási lehetőségekkel együtt az élhető jövő alapkérdései. Gyakran tárgyalt témakörök: az energia, a gazdasági fejlődés, a nyersanyagok, a vízellátás, a környezetgazdálkodás, közoktatás, élelmezés, egészségügy. Valamennyi magában rejt olyan veszélyeket, amelyekkel az egész emberiségnek előbb-utóbb nagyon komolyan szembe kell néznie. Az egyik ilyen témát vette napirendre az EU parlamentje és hozott döntést:  a leggyakrabban használt és leginkább környezetszennyező műanyag zacskók használatára vonatkozó korlátozásra szólítja fel az uniós kormányokat.

ZacskoStop Europaban02
Nincs többé műanyag szatyor!

„Ezzel a jogszabállyal mindenki jól jár. Hatalmas környezeti problémáról van szó. A nejlonzacskók milliárdjai végzik közvetlenül a természetben, kezeletlen hulladékként.

Ez tönkreteszi a természetet, káros a madarakra, a halakra, tehát tennünk kell valamitˮ – mondta Margrete Auken dán zöldpárti képviselő, a téma parlamenti felelőse, miután a Parlament elfogadta a Miniszterek Tanácsával tavaly novemberben kötött megállapodás támogatására tett javaslatát. Az uniós tagállamok kétféle szabályzás közül választhatnak: a könnyű műanyag zacskók éves felhasználását személyenként 2019 végéig 90 darab, 2025 végéig pedig 40 darab alá szorítják, vagy  garantálják, hogy 2018-at követően a vásárlók nem kaphatnak ingyen ilyen nejlonzsákot.

Az Európai Bizottságnak fel kell mérnie, hogy milyen hatást gyakorolnak a környezetre az ún. oxo-biodegradációsan (oxidatív bomlás révén apró darabokra széthulló) lebomló műanyag zacskók, majd az eredmények alapján további lépéseket kell javasolnia. 2017-ig a Bizottságnak javaslatot kell tennie a biológiailag lebomló és komposztálható műanyag zacskók címkézési és forgalmazási szabályaira is.

A döntés háttere, hogy az Európában legelterjedtebb műanyagzacskó-fajtája, az 50 mikronnál vékonyabb, könnyű nejlonzsák a legtöbbször nem használható újra és így hamar a szemétbe kerül. Ezek a természetes vizeket és a vízi ökoszisztémát szennyező műanyag zacskók hatalmas környezetvédelmi problémát jelentenek. 2010-ben az Unió minden egyes polgára kb. 198 nejlonzacskót használt el, amelynek 90 százaléka könnyű műanyag zacskó. Ha minden a szokott mederben folytatódik, akkor továbbra is nőni fog a nejlonzacskók mennyisége. 2010-ben becslések szerint több mint nyolc milliárd nejlonzacskó végezte a szemétben.

(Forrás: orvosihirek.hu)

Comments for this post are closed.

Tisztánlátás – az élesebb jövőért!

A szűrés segíthet a látásromlást okozó problémák felismerésében, a korrekciós lehetőségek feltérképezésében, …

Óraátállítás vége mielőbb

Nemzetközi együttműködéshez csatlakozott a Magyar Alvás Szövetség! Mint ismeretes, az EU Parlamentje jóváhagyta …

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …